Krádeží kryptoměn přibývá

SecurityGuideKyberbezpečnost

Podle dat Policie ČR dochází ke zvýšené četnosti kyberkriminality. Jde jak o „klasické“ kyberútoky, tak o zločiny spojené s kryptoměnami.

Security Guide získal data za poslední dva roky, kde je „trend“ jasně patrný:

Dle údajů Policie ČR bylo v roce 2020 evidováno 62 případů/trestných činů spojených s virtuálními měnami. Jde především o podvody a krádeže.

Za rok 2021 jde však už o 243 případů. K podvodům a krádežím přibyla i klasifikace legalizace  výnosů z trestné činnosti, tj. praní špinavých peněz. 

„Pachatelé jsou vynalézavější a oběti trestných činů jsou bohužel vůči podvodům bohužel stále nedostatečně ostražití,“ říká Jakub Vinčálek, vrchní komisař Odboru komunikace a vnějších vztahů Policejního prezidia ČR. „I přes opakované apely na opatrnost a zabezpečení své virtuální stopy si lidé neuvědomují, co vše mohou pachatelé použít, aby se dostali k citlivým údajům.“ A co podle něj stojí za výrazným nárustem krádeží a podvodů ve virtuálních měnách?

„Je to způsobeno celkově trendem a atraktivitou kryptoměn, které se pro mnohé lidi staly investičním nástrojem. Těžba a obchodování s virtuálními měnami je dnes už běžná záležitost, a to nejen u mladší generace. Evidujeme i případy seniorů, kteří v naději vysokého zhodnocení vložili své letité úspory do kryptoměn, a stali se obětí podvodníků.“

Nejvyšší státní zastupitelství pak uvedlo, že v roce 2020 bylo v souvislosti s podvodem a krádežemi v oblasti kryptoměn obviněno 32 pachatelů, z toho 21 jich bylo odsouzeno. Data za rok 2021 nebyla v době psaní tohoto článku ještě k dispozici.

Zdroj, policie ČR; AN