Kaltmeyer – Projekt Security for bike

SecurityGuideBezpečnostní technologie, Doporučené

Kaltmeyer – Projekt Security for bike

Spojení cyklistiky a systémů kontroly vstupu se může zdát zprvu poněkud netradiční a neefektivní. Nicméně právě díky tomuto spojení české rodinné firmy Kaltmeyer, specializující se na zámečnictví, projektování a dodávku mechanických a elektronických systémů kontroly vstupu, a cyklistického oddílu Kovo Praha (členem tohoto týmu je i Daniel Babor, který se ve svých 19 letech může pyšnit titulem mistra světa i Evropy a také několika tituly mistra České republiky v dráhové cyklistice) vznikl unikátní projekt Security for bike zaměřený na nedostatečné prostory pro uložení jízdních kol v bytových domech.

Se zvyšujícím se trendem a dostupností jízdních kol vzniká problém s jejich dostatečně zabezpečeným uložením. Nikdo totiž nechce při několika tisícové hodnotě svého dvoukolového miláčka umístit do společné kolárny, resp. kočárkárny, bytového domu, kde je vysoké riziko odcizení či poškození. V některých domech navíc kolárny nejsou vybudovány. Varianta umístění jízdního kola do sklepní kóje náležící k bytu je také nemyslitelnou, a to jednak z důvodu nedostatečného prostoru, zejména když do ní majitelé chtějí umístit více než jízdní kolo, ale také z důvodu nízké úrovně jejich zabezpečení. Z výše uvedených důvodů pak několika desítkám tisíc obyvatel České republiky nezbývá nic jiného než jízdní kolo umístit do svého bytu a zabrat tak další cenné metry bytové plochy. Společnost Kaltmeyer ale přichází s řešením, které nabízí dostatek prostoru a zároveň vysokou úroveň zabezpečení.

Projekt Security for bike, vyvinutý mimo jiné na základě spolupráce firmy Kaltmeyer s českým cyklistickým týmem Kovo Praha, přináší tzv. Kolárny nové generace, které umožní rekreačním i profesionálním cyklistům uložit bezpečně svá jízdní kola. Inovativní kolárny sice budou pravděpodobně vyžadovat stavební úpravy společných prostor, 1-2 m2 pro bytovou jednotku, nicméně jejich vytvoření usnadní život cyklistickým nadšencům a přivede k cyklistice i ty, kteří ji běžně neprovozují, protože nemají kde umístit svá jízdní kola.

Projekt Security for bike přináší ve formě koláren nové generace dvě řešení. Prvním je automatické úložiště disponující úložnými boxy, jež jsou chráněné automatickými posuvnými dveřmi. Otočný karusel, který je hlavní součástí úložiště, po přiložení čipu majitelem uloženého jízdního kola, natočí odpovídající box k vlastníku přiloženého čipu. Boxy je také možné jejich majiteli využít k uskladnění dalšího sportovního vybavení jako jsou např. sjezdové lyže, snowboard či běžky, a také k uskladnění dětského kočárku. Návrháři automatického úložiště představili na svém webu také několik variant jejich umístění.

Druhým řešením představeným firmou Kaltmeyer je využití boxů, které jsou uzavřeny uzamykatelnými roletami. Výhodou rolet z projektu Security for bike je možnost tvoření jejich sestav na základě specifických požadavků každé kolárny, resp. kočárkárny. Rovněž jako u automatického úložiště lze uzamykatelné rolety využít k uložení kočárků a firma Kaltmeyer představila variantu uspořádání rolet, které jsou také umístěny na jejich webových stránkách.

 

Autor: Michaela Pavlů

Zdroj:

[1] Kolárny nové generace. Kaltmeyer s.r.o.: Uzamykací systémy [online]. 2018 [cit. 2019-03-25]. Dostupné z: https://www.kaltmeyer.cz/kolarny