Jak k síťovým kamerám připojit zvuk a další senzory? Axis uvádí víceúčelový propojovací hub

SecurityGuideAktuality, Bezpečnostní technologie

Axis Security Guide

Společnost Axis Communications uvádí na trh nové víceúčelové zařízení AXIS D3110 Connectivity Hub určené k bezpečné integraci různých senzorů a také zvukových prvků do síťových IP systémů.

Tento cenově výhodný hub například umožňuje připojit mikrofon, reproduktor nebo obojí a pomáhá tak zvýšit povědomí v oblastech zájmu prostřednictvím kvalitního zvukového odposlechu. Umožní také obousměrnou komunikaci, nebo audio analytiku i v místech, kde to jinak není možné.

Díky osmi konfigurovatelným I/O portům (pro vstup/výstup), portu RS485/RS422, dvěma vstupním audio portům a jednomu audio výstupu, umožňuje zařízení AXIS D3110 snadno integrovat širokou škálu nevizuálních senzorů, které mohou aktivovat různé události. Můžete například připojit dveřní spínače, detektory kouře, teplotní čidla nebo detektory rozbití skla, aby se v systému spustily alarmy a aktivovaly zvolené bezpečnostní scénáře. Nebo můžete nastavit senzor pohybu tak, aby spouštěl živý zvukový přenos.

Díky široké kompatibilitě s mikrofony můžete připojit mikrofon symetrický, nesymetrický nebo digitální a nakonfigurovat zařízení tak, aby začalo nahrávat, pokud analytická aplikace zjistí rozbití skla. AXIS D3110 disponuje vynikající kvalitou zvuku díky vylepšení hlasu pro lepší potlačení šumu a automatickému řízení citlivosti mikrofonu. Desetipásmový ekvalizér zde umožňuje odfiltrovat specifické rušivé zvukové frekvence.

AXIS D3110 podporuje technologie VAPIX, MQTT a SIP a s nimi bezpečnou a bezproblémovou integraci do komplexního řešení s Axis. Snadno tak lze získat systém šitý na míru potřebám uživatele s použitím dokonale sladěných komponent a jediným místem kontaktu pro všechna zařízení. Nový hub podporuje také nahrávání zvuku, streamování nebo i analýzy zvuků, a je proto ideálním doplňkem pro systémy, které takové funkce nemají nebo vyžadují připojení dalších senzorů. Umožňuje různé nasazení v oblastech prevence kriminality, ochrany a forenzních služeb. Díky nejnovější platformě AXIS Camera Application Platform (ACAP verze 4), kterou zařízení podporuje, lze provozovat další přizpůsobené aplikace, a to i v kontejnerovém prostředí.

„Využití inteligence síťového video systému spolu s doplňkovým zvukem může být často jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zvládnout mnoho problémových situací,“ řekl Richard Malíř, Sales Engineer Axis Communications. „Díky síťovému připojení zvuku, které umožňuje připojit i stávající analogová zařízení k síťovým audio systémům Axis, mají zákazníci k dispozici velmi jednoduchý a cenově výhodný způsob, jak využít všech výhod digitálních audio systémů. Pomocí zvuku mohou např. prodejci lépe řídit fronty tím, že budou zákazníky informovat o méně vytížených pokladnách. Ve školách zas mohou vedoucí pracovníci oslovit vzdáleně přímo žáka, který byl díky kamerám spatřen mimo třídu. Tyto příklady jsou jen zlomkem potenciálních výhod, které digitální audio systémy nabízejí, včetně pokročilé analytiky zvuku přímo v koncovém zařízení.“

Standardní výbava zařízení Axis zahrnuje vestavěné funkce kybernetické bezpečnosti, které pomáhají zabránit neoprávněnému přístupu a zabezpečují systém jako celek. Například funkce Axis Edge Vault chrání ID zařízení Axis a zjednodušuje proces autorizace zařízení v síti. Součástí bezpečnosti jsou také podepsaný firmware a zabezpečené spouštění, které zajišťují pouze instalaci oficiálního autorizovaného firmware.

Mezi klíčové funkce patří:

  • Osm konfigurovatelných I/O portů (pro vstup/výstup) pro senzory
  • Tři porty pro audio (dva vstupní audio-in a jeden výstupní audio-out)
  • Integrace VAPIX, MQTT, SIP
  • Podpora ACAP a kontejnerů
  • Vestavěné funkce kybernetické bezpečnosti

Nový propojovací síťový hub AXIS D3110 bude v České republice k dispozici prostřednictvím distribučních kanálů společnosti Axis za doporučenou koncovou cenu 9300 Kč.

 

Zdroj: Axis Communications, AN