Jak je důležité míti zbraň: 5 případů z letošního roku

SecurityGuideAktuality, Zbraně, Ze světa

Přinášíme náhled do severoamerických statistik.

Průměr tamních celostátních průzkumů ukázal, že ročně dojde k přibližně 2 milionům případů obranného použití zbraně.

 Američané často používají legálně držené zbraně ke zmaření trestných činů, k obraně sebe nebo svých domovů, a dokonce i k zastavení masové střelby. Podle některých odhadů se počet případů použití střelných zbraní v sebeobraně počítá na miliony ročně.

„Mít zbraň je zdaleka nejbezpečnějším postupem, když lidé sami čelí zločinci,” uvedl na začátku tohoto roku Dr. John Lott, ekonom a prezident Centra pro výzkum prevence kriminality (Crime Prevention Research Center), v rozhovoru pro Fox News Digital.

Lott se domnívá, že média dramaticky podhodnocují počet případů, kdy Američané použijí zbraň v sebeobraně, a tvrdí, že za běžný rok se objeví pouze asi 2 000 zpráv o obranném použití zbraně. Toto číslo se spíše počítá na miliony, uvedl Lott a poukázal na průměr 18 celostátních průzkumů, které odhadují, že zbraně jsou v sebeobraně použity asi 2 milionkrát ročně.

„Naprostá většina úspěšných případů sebeobrany se nedostane do zpráv,” řekl Lott.

Vzhledem k tomu, že tento trend pokračuje i v roce 2022, uvádíme pět případů, kdy ozbrojení občané dokázali letos ubránit sebe i ostatní.

Ochránce

Texaský majitel domu bránil děti tím, že dvakrát smrtelně postřelil vetřelce do hrudi

Majitel domu v San Antoniu v prosinci bránil několik dospělých a několik malých dětí ve svém domě tím, že se postavil vetřelci s pistolí v ruce.

Podle policie v San Antoniu slyšel majitel domu, jak se někdo pokouší vloupat do bočního okna jeho domu kolem 18:00. To ho přimělo vzít zbraň a postavit se vetřelci. Majitel domu vypálil dva výstřely a zasáhl vetřelce do hrudi.

Přijela záchranná služba, která se pokusila vetřelce resuscitovat, ale muž byl v domě prohlášen za mrtvého. 

Statečná matka

Matka z Louisiany, veteránka letectva, seděla v únoru se svým dvouletým synem v zácpě na dálnici, když se do jejího vozu pokusil vniknout vetřelec, který ji přiměl vytáhnout zbraň.

„Neměli byste se ve svém městě pohybovat jako ve válečné zóně. Je to neamerické,” řekla Charise Taylorová, která sloužila v Iráku a Afghánistánu, televizi WDSU. „Kriminalita se vymkla kontrole a je to děsivé. V tuto chvíli, když musíte v americkém městě používat stejnou taktiku, jakou používáte v Iráku a Afghánistánu, jen abyste se pohybovali po městě, je to děsivé a nejsem jediná máma, která to tak cítí.”

Taylor byla na cestě vyzvednout svého manžela v New Orleans, když se dramatický incident odehrál. Podle Taylorové na ni v pomalu jedoucím provozu skupina lidí v nákladním autě pokynula, aby je pustila do svého pruhu. Když odmítla, přistoupil ke dveřím jejího spolujezdce muž a pokusil se vzít za kliku.

„Takže jak přišel, byl blízko a dost agresivně se snažil otevřít dveře auta, navázal se mnou oční kontakt, několikrát se je ještě snažil otevřít,” uvedla Taylorová.

Tehdy podle Taylorové vytáhla zbraň a podezřelého varovala, že zbraň je zamčená a nabitá.

Vetřelec utekl, aniž by Taylorová vystřelila, ale matka uvedla, že by v případě potřeby použila zbraň, aby ochránila svého syna.

„Emoce – upřímně řečeno, vaše tělo nabývá jiné podoby. Samozřejmě jsem zůstala ve svém těle, ale všechno se proměnilo. Jsem na to vycvičená. Chodila jsem na kurzy. Předtím jsem byla v armádě. Pokud mám stisknout spoušť, tak to musím udělat,” řekl Taylorová.

Zastánce slabších

Ozbrojený muž na Floridě se postavil na obranu těhotné ženy, kterou na parkovišti před obchodem Publix napadl otec jejího nenarozeného dítěte.

Podle úřadu šerifa okresu Pinellas začal 27letý Cole Joseph Danisment po hádce na parkovišti u lékárny v prosinci brutálně napadat matku svého nenarozeného dítěte, která byla v té době ve 14. týdnu těhotenství. Danishment ji začal několikrát udeřit pěstí do obličeje a po jejím pádu na zem pokračoval v útoku dupáním na hlavu.

Tehdy zasáhl nedaleko stojící svědek, který se domníval, že útok je tak brutální povahy, že se obává o život ženy, a vytáhl na Danismenta zbraň a útok ukončil.

Policisté, kteří později dorazili na místo, uvedli, že žena byla „celá od velkého množství krve,” a v důsledku útoku mohla mít zlomený nos.

Zaměstnanec Amazonu

Podle policie 29letý Jacob Murphy v prosinci vjel na parkoviště pro zaměstnance společnosti Amazon, vyskočil z auta a začal střílet na zaměstnance na parkovišti. Murphy v zařízení Amazonu nepracoval, ale údajně měl problémy se žárlivostí se svou přítelkyní, která v zařízení pracovala.

Podle policie se Murphy vydal hledat zaměstnance zařízení, kterého znal pouze křestním jménem. Když se však pokusil vstoupit do budovy, byl konfrontován zaměstnancem, kterému se zdálo divné, že se Murphy pokouší získat přístup do zařízení. Mezi Murphym a zaměstnancem se rozvinula hádka, načež Murphy několikrát vystřelil.

Tehdy si ozbrojený zaměstnanec zařízení všiml, co se odehrává, vytáhl střelnou zbraň, vystřelil na Murphyho a zranil ho.

Když policie přijela na místo, našla Murphyho mrtvého na parkovišti. Policie uvedla, že Murphy zemřel na následky střelného zranění od ozbrojeného zaměstnance a na následky střelného zranění, které si způsobil sám.

Samaritán

Ozbrojený muž z Indiany byl v červenci se svou přítelkyní v obchodním centru Greenwood Park Mall, když 20letý Jonathan Sapirman vstoupil do nákupního centra s několika poloautomatickými puškami, pistolí a více než 100 náboji a začal střílet na návštěvníky v jídelně.

Sapirman stihl smrtelně postřelit tři lidi a další dva zranit, než se mu postavila 22letý Elisjsha Dicken, který měl legálně pistoli podle nového indiánského zákona o nošení zbraní bez povolení. Dicken se ke střelci přiblížil na vzdálenost 40 metrů a na Sapirmana vypálil 10 ran, přičemž ho osmkrát zasáhl a nakonec zabil.

Policie Dickena oslavovala jako „samaritána” a chválila jeho jednání jako takticky správné, přestože neměl zkušenosti s armádou ani s vymáháním práva, a uvedla, že jeho jednání zabránilo dalším ztrátám na životech při střelbě.

„Nebýt zodpovědného ozbrojeného občana, zemřelo by včera večer mnohem více lidí,” uvedl tehdy velitel greenwoodské policie James Ison. „Jeho jednání nebylo nic jiného než hrdinství. Střelce zasáhl z poměrně velké vzdálenosti pomocí ruční zbraně. Byl v tom velmi zběhlý a takticky zdatný. A když se k podezřelému přibližoval, zároveň dával lidem znamení, aby za ním odešli.”

Inu, jak je důležité míti zbraně…

Přejeme vám do nového roku za celý Security Guide, ať však tu svou zbraň nemusíte nikdy podobným způsobem použít.

Zdroj: Foxnews.com, AN