Hybridní válka v přímém přenosu. Čínská dezinformační operace cílila i na Českou republiku.

SecurityGuideAktuality, Kyberbezpečnost

propaganda Čína propaganda Čína

 Válka na Ukrajině zuří už víc jak půl roku a nabírá na sebe nové podoby.

Dle přísloví „když se dva perou, třetí se směje“ se na válce snaží profitovat i další státy, potažmo další nedemokratické režimy. S posledním odhalením přišla společnost Meta…

Záměrně protivládní a protiukrajinské narativy, účelově vytvořená skupina i kritika domácích politiků a výzvy k nepokojům kvůli vzrůstajícím cenám energií… To vše měla od července do září na svědomí skupina falešných facebookových účtů, které byly koordinované z Číny. V reportu o takzvaném „neautentickém chování“ to před pár dny oznámila společnost Meta.

Meta – vlastník sociální sítě Facebook odhalil a zneškodnil dvě na sobě nezávislé informační operace. První pocházela z Číny a druhá z Ruska. Právě v případě té čínské Meta přímo jmenuje Českou republiku jako jednu ze zemí, na kterou se dezinformátoři zaměřili. Jejich cílem bylo ovlivnit zejména veřejné mínění směrem k Číně a Ukrajině.

Čínská operace byla poměrně malá, sestávala se z 81 falešných facebookových účtů, dvou stránek, jedné skupiny a dvou účtů na Instagramu. Toto množství bylo dále rozdělené na čtyři klastry, blíže neurčené množství z nich právě určené na Českou republiku, v češtině a z českých účtů. Nepůsobily přitom jen na Facebooku.

„Ze všech těchto klastrů zaznamenal určitou angažovanost pouze klastr zaměřený na Českou republiku, konkrétně několik stovek podpisů pod jeho petice na domácích petičních webech,“ říká report Mety. Jednalo se o falešné petice na webu Petice.com a E-petice.cz. Obě jsou ještě stále dostupné online, jedna s 227 podpisy a druhá s deseti podpisy.

Do klastru, který se zaměřoval na Českou republiku, patří i ona falešná skupina na Facebooku. Ta měla název Návrat České republiky Čechům. Na screenshotu, který Meta zveřejnila, je vidět, že skupina měla 220 členů.

Jeden příspěvek z falešného účtu například vyzýval lidi, aby psali protivládní vzkazy na ulici, vyfotili je a poslali e-mailem. Ve výzvě se uvádělo: „Naším cílem je zbavit se současné vlády, která chce být pouze hvězdou Evropy, a vytvořit vládu, která se bude skutečně starat o zájmy českých občanů.“

Některé z falešných, Čínou koordinovaných účtů sdílely i memy, psaly textové příspěvky zaměřující se na ceny energií a inflaci. Jiné obviňovaly českou vládu z toho, že upřednostňuje Ukrajinu před vlastními občany a že je „loutkou“ EU nebo USA. A několik příspěvků kritizovalo přístup vlády k Číně a varovalo před jejím znepřátelením: Obchodní válka s Čínou bude bolet více než s Ruskem,“ stálo v jednom z příspěvků.  

V některých případech také české falešné účty sdílely odkazy z dezinformačních webů a míchaly dohromady proruské a pročínské narativy. To se týkalo i celé vlivové operace ve všech čtyřech klastrech.

Meta tvrdí, že s falešnými příspěvky interagovalo pouze minimum lidí a někteří z nich je nahlásili jako falešné. Automatické systémy Facebooku se taktéž postaraly o smazání několika účtů i stránek ještě dřív, než do hry zasáhla Meta manuálně, protože odhalily, že se jedná o neautentické účty.

Druhá odhalená operace, pocházející z Ruska, je největší svého druhu, kterou Meta kdy odhalila. O vlivu na Českou republiku v něm explicitně nemluví, cílem ruských koordinovaných dezinformátorů měla být primárně obecenstva v Německu, Francii, Velké Británii a dalších zemích západní Evropy prostřednictvím webů, facebookových stránek nebo telegramových skupin.

Ruská operace byla podle Mety nezvykle komplexní a zřejmě vyžadovala zásadní investice. Byla také násobně větší než čínská. Celkem se jednalo o 1 633 falešných účtů na Facebooku, 703 stránek, jednu skupinu a 29 účtů na Instagramu. Dezinformátoři také utratily 105 tisíc dolarů (2,6 milionu korun) za reklamy na sociálních sítích Mety.

Zdroj: Reuters, ČTK, AN