Hackeři zaútočili na důležité weby. Stopy vedou do Ruska.

SecurityGuideKyberbezpečnost

Válečný konflikt na Ukrajině se přelévá i do dalších zemí v podobě kybernetických útoků, jejichž původ lze vystopovat do Ruska. V posledních dnech se staly terčem dokonce dva strategické weby – Ministerstva vnitra a Policejního prezidia.

Šlo o tzv. DDoS útoky, jež spočívají v tom, že z neznámých IP adres ze zahraničí přijde v jeden okamžik mnoho dotazů a stránky přestanou fungovat, takzvaně „spadnou.“

U ministerstva vnitra útoky nastaly v pátek. „Jde podle všeho o kybernetický útok, který byl proveden celkem standardní formou. V relativně krátkém čase jsme zatím byli schopni se s tím vypořádat,“ poznamenal k tomu Martin Vondrášek, první náměstek policejního prezidenta.

„Jsme v komunikaci se všemi úřady, Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost, které se tím zabývají,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Národní agentura pro komunikační a informační technologie podle něj zareagovala dobře. „Stránky byly v řádu minut nahozeny zpátky. Útok jako takový lze považovat za neúspěšný,“ dodal ohledně webu vnitra Rakušan.

Web české policie postihl v pondělí odpoledne asi 20 minut trvající úplný výpadek. Následně stránky policie, hasičů a vnitra sice fungovaly, ale načítání webů trvalo déle než obvykle. Kolem 19.00 opět měl web policie krátce úplný výpadek, po několika minutách však bylo fungování stránek obnoveno.

Alena Minxová, tisková mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost pak pro Security Guide uvedla, že „vzhledem k probíhajícímu konfliktu mezi Ruskou federací a Ukrajinou přibývá kyberútoků i na státy zapojené do konfliktu nepřímo. Česká republika jako člen NATO a EU je na seznamu Rusku nepřátelských zemí, a lze se domnívat, že se stane terčem hackerských útoků majících původ právě v Ruské federaci.“

Ředitel NÚKIB, Karel Řehka, pak označil kyberhrozby za „velmi pravděpodobné, až téměř jisté.“

I v reakci na tyto skutečnosti vydal NÚKIB Metodiku k hlášení kybernetického bezpečnostního incidentu, jejíž znění najdete na webových stránkách úřadu. Viz: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost – Metodika k hlášení kybernetického bezpečnostního incidentu (nukib.cz)

Kybernetické bezpečnosti se budeme v Security Guide dále intenzivně věnovat. Sledujte nás a buďte v obraze.

Zdroj: ČTK, NÚKIB, zpracovala Andrea Novotná