Hackeři napadli systém FBI, falešné e-maily rozeslali tisícům lidí

SecurityGuideKyberbezpečnost, Ze světa

Neznámé skupině hackerů se v sobotu 13. listopadu podařilo prolomit přístup do systému elektronické pošty Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Útokem bylo zasaženo přes 100 000 e-mailových schránek. Podle organizace Spamhaus Project se jedná o důmyslný řetězec útoků. FBI útok potvrdila, ale neuvedla kvůli vyšetřování žádné další informace.

Neznámá skupina hackerů se v sobotu dostala do systému FBI a rozeslala desítky tisíc e-mailů pod jménem této instituce. Ty pravděpodobně neobsahují škodlivý software, proto mají nejspíš za cíl poškození pověsti, případně přehlcení systému, informovala evropská nezisková organizace Spamhaus Project, která se specializuje na kybernetické útoky.

Organizace Spamhaus Project označila počin hackerů za sofistikovaný řetězový útok a počet dotčených e-mailových schránek odhadla až na 100 000. E-maily měly vypadat, jako by pocházely přímo od FBI a Ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických (Department of Homeland Security, zkráceně DHS).

E-maily přicházely z adresy eims@ic.fbi.gov a byly označeny zprávou „zůstaňte v bezpečí“.

FBI a CISA si jsou vědomy incidentu, který se týká falešných e-mailů. Jedná se o probíhající situaci a v tuto chvíli nemůžeme poskytnout žádné další informace. Dotčený hardware byl po zjištění problému rychle odpojen. Nadále vyzýváme veřejnost, aby byla obezřetná vůči neznámým odesílatelům,“ uvedla FBI v prohlášení.

Více informací najdete zde.

Zdroj: foxnews.com, Spamhaus Project; JM