Druhy klíčových depozitů na českém trhu – 1. díl

0
1281

Klíčové depozity jsou bezpečnostní zařízení určená pro chytrou správu klíčového režimu. Nabízí širokou přizpůsobitelnost, co se do velikosti týče, nastavení přístupových oprávnění i dalších funkcí. Následující článek se pokusí představit jednotlivé dostupné klíčové depozity na českém trhu a také ukázat, že klíčové depozity nejsou zdaleka jen o uložení klíčů.

Když se řekne klíčový depozit, klíčový trezor, KeyWatcher nebo Keybox, tak si většina představí „skříňku“, ve které visí velké množství klíčů. To, že tato zařízení umožňují o něco více, bylo napsáno již v první článku o klíčových depozitech. Najdete jej:

Jak jsem již uvedl na začátku, v tomto článku budou představeny jednotlivé druhy klíčových depozitů, které jsou dostupné v České republice. Ještě než budou veškeré depozity popsány a porovnány, znovu uvedu jejich hlavní účel a výhody, které přináší. Umožňují bezobslužnou správu klíčového režimu, bezpečně uloží jednotlivé klíče nebo rovnou celé svazky klíčů, snadno lze díky nim řídit přístupová oprávnění, díky čemuž budou klíče vydány jen a pouze oprávněné osobě, s klíčovým depozitem odpadá potřeba papírové evidence výpůjček klíčů, která je ve většině případů stejně nečitelná, neefektivní a bez dalšího využití, může nahradit systém generálního a hlavního klíče a snadno lze díky nim zjistit, kdo a kdy si klíč vypůjčil, kdo ho nevrátil nebo kdo ho má u aktuálně sebe. Lze je také integrovat s přístupovým, zabezpečovacím aj. systémem a např. neumožnit osobě odejít z objektu bez navrácení klíče.

Postupně Vám představíme tyto klíčové depozity:

  • Traka od ASSA ABLOY
  • KeyWatcher od Morse Watchmans
  • Keybox od Alimex
  • Keybox od Creone

Klíčový trezor Traka (www.traka.cz)

Klíčové trezory Traka od společnosti ASSA ABLOY používají pro uložení klíčů patentované trny, tzv. „iFob“, viz obrázek vpravo. Ty v sobě obsahují elektronický čip a lze na ně umístit jeden klíč nebo celý svazek klíčů. U Traky lze definovat přístupová oprávnění pro jednotlivé uživatele, lze nastavit časová okna, kdy lze klíč (ne)vyzvednout a snadno lze zjistit, kdo má nebo měl klíč vypůjčený. Klíčový trezor Traka lze ovládat přímo z LCD panelu na trezoru, nebo přes software Traka32 instalovaný na PC, ve kterém lze provádět veškerou potřebnou správu.

Klíčové trezory Traka jsou dodávány ve třech produktových řadách: Mini (M), Standard (S) a Large (L). Liší se od sebe množstvím klíčů, pro které jsou určeny. V řadě M je to 20 klíčů, řada S nabízí uložení až 60 klíčů a trezor z řady L uloží až 180 klíčů. Také je lze mezi sebou kombinovat i rozšiřovat a tím získat trezor pro uložení až 540 klíčů. Pro řízení přístupu do Traky lze využít PIN kód, čtečku ID karet nebo biometrickou čtečku (otisků prstů, cév, nebo sítnice). V systému trezoru Traka může být uloženo až aktivních 16 000 uživatelů.

Mimo tyto tři sériové řady, které jsou do značné míry velice modulární, stojí klíčový trezor Traka21 od stejného výrobce. Jedná se o autonomní systém, který umožňuje uložení až 21 klíčů s využitím iFob trnů. Klíčový trezor disponuje LCD displejem, na kterém je prováděna správa uživatelů. Uživatelé, kterých může být maximálně 1 000, se do systému přihlašují pomocí PIN kódu. Klíče, které může uživatel vyzvednout, jsou po přihlášení podsvícené zeleným světlem. Ty, které nemá přidělené svíti červeně. Traka21 se vyrábí jako konečné řešení, bez možnosti úprav a dalšího přizpůsobení. Hlavní výhodou Traky21 je tedy její „jednoduchost“, nepotřebuje žádné ovládací PC.

Autor: Lukáš Crha

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here