ČLÁNKU: Zločiny spáchané se zbraní jsou mediálně atraktivní. Sebeobraně se věnuje jen zlomek pozornosti.

SecurityGuideRozhovory, Zbraně

Podle bezpečnostních expertů nevede použití zbraně v sebeobraně v drtivé většině případů k zabití nebo zranění zločince.

Američané používají legálně držené zbraně k sebeobraně a maření trestných činů. Tato fakta se ale drží stranou veřejného zájmu. Mediálně atraktivnější je zveřejňovat události, které popisují zločiny páchané se zbraní.

„Mít zbraň je nejbezpečnějším postupem, když lidé sami čelí zločinci,” uvedl pro Fox News Digital Dr. John Lott, ekonom a prezident Centra pro výzkum prevence kriminality. Poukázal zejména na ženy, které se „chovají pasivně” a u nichž je „asi 2,4krát větší pravděpodobnost, že skončí vážně zraněné než u ženy, která má zbraň na svou ochranu.“

Vzhledem k tomu, že od roku 2020 prudce vzrostl počet trestných činů ve velkých městech, opakovaně se objevují případy, kdy ženy používají zbraně na svou ochranu a k zastavení trestných činů.

Díky bohu, že jsem měla zbraň, jinak bych teď asi byla mrtvá,” řekla v říjnu žena z Chicaga, která měla povolení ke skrytému nošení zbraně poté, co se k ní před bankou přiblížili dva potenciální zloději aut.

Minulý týden v New Orleans vytáhla matka a veteránka letectva zbraň na muže, který se jí snažil dostat do auta, když seděla s dvouletým synem v zácpě. Nebyla nucena vystřelit a podezřelý se dal na útěk.

Lott uvedl, že v běžném roce média informují o zhruba 2 000 případech použití obranné zbraně, ale dodal, že „to je dramaticky málo, protože naprostá většina úspěšných případů sebeobrany se do zpráv nedostane”.

Hra čísel

Lott dále uvedl, že podle průměru 18 celostátních průzkumů dochází k přibližně 2 milionům případů použití obranné zbraně ročně.

Nadace Heritage Foundation, která spustila databázi sledující, jak často jsou zbraně používány v případech sebeobrany, cituje Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, které se zabývalo různými studiemi a zjistilo, že Američané používají své střelné zbraně k obraně mezi 500 000 a 3 miliony případů ročně.

„Myslím, že toto číslo mnoho lidí šokuje,” řekla v telefonickém rozhovoru pro Fox News Digital Amy Swearerová, právnička v Meese Center for Legal and Judicial Studies při Heritage Foundation.

Swearerová dále poznamenala, že i dvě nezávislé studie, které zjistily méně případů použití zbraní v sebeobraně, však stále uvádějí, že zbraně byly použity „desetitisíckrát ročně”.

Lott uvedl, že použití zbraně lidmi v sebeobraně v drtivé většině případů ani nevede k zabití nebo zranění zločince: „Devadesát pět procent případů použití zbraně v sebeobraně zahrnuje pouhé mávání zbraní a méně než 1 % vede k zabití nebo zranění útočníka. Většina zpravodajských příspěvků však informuje pouze o případech, kdy jsou útočníci zabiti, a případy mávání zbraní jsou ignorovány. Je pochopitelné, že to, že někoho zabijí, stojí za větší pozornost než to, že se žena ohání zbraní a zločinec uteče, aniž by spáchal trestný čin, ale z politického hlediska nás zajímají oba případy,” řekl.

Počet vražd loni překonal rekordy nejméně v 16 velkých městech, některé části Kalifornie byly sužovány loupežnými přepadeními a ve městech, jako je Filadelfie a Chicago, došlo k ohromujícímu nárůstu počtu krádeží aut. S nárůstem počtu trestných činů přišly obavy obyvatel města, že se musí chránit.

Například v kalifornském Beverly Hills se majitel obchodu se zbraněmi začátkem tohoto roku svěřil televizi Fox News Digital, že mu v poslední době prudce vzrostl prodej, protože obyvatelé hledají poslední možnost ochrany, přestože město dlouhodobě podporuje liberální politiku a kontrolu zbraní.

Nárůst počtu skrytých povolení

Jde o trend, který se od roku 2020 pere s celou zemí. Podle studie Centra pro výzkum prevence kriminality (Crime Prevention Research Center), která byla zveřejněna v říjnu, se počet povolení ke skrytému držení zbraně v roce 2020 prudce zvýšil na 21,52 milionu, což představuje 48% nárůst od roku 2016 a 10,5% nárůst oproti stejnému období loňského roku. Lott uvedl, že v loňském roce „ženy tvořily 28,3 % držitelů povolení ve 14 státech, které poskytují údaje podle pohlaví”. Zatímco počet povolených skrytých nošení u černošských Američanů rostl o 135,7 % rychleji než u jejich bělošských protějšků.

„Lidé, kteří mají z vlastnictví zbraní největší prospěch, jsou zároveň těmi, kteří jsou nejpravděpodobnějšími oběťmi násilných trestných činů – chudí černoši, kteří žijí v městských oblastech s vysokou kriminalitou,” tvrdí Lott.

Podobně se vyjádřil i politický aktivista Maj Toure, který v roce 2020 prohlásil, že podle něj by bylo více černochů naživu, kdyby byli ozbrojeni: „Takže když slyším ‘neozbrojený černoch’, jsem smutný,” řekl týdeníku Business Insider, „protože nic takového by nemělo existovat.”

Aktivisté jsou proti

Aktivisté, někteří výzkumníci a demokratičtí představitelé však tvrdí, že s větším počtem zbraní přichází i větší kriminalita.

Výzkumníci z Bostonské univerzity zkoumali všech 50 států v letech 1981-2010 a zjistili „silnou korelaci” mezi vlastnictvím zbraní a vraždami spáchanými střelnou zbraní.

„Tento výzkum je dosud nejsilnějším dokumentem, který dokládá, že ve státech s vyšší mírou vlastnictví zbraní dochází k neúměrně vysokému počtu úmrtí v důsledku vražd střelnými zbraněmi,” uvedl k výzkumu v roce 2013 profesor zdravotnických věd na Bostonské univerzitě Michael Siegel.

Mezitím skupiny pro kontrolu zbraní, jako je například Educational Fund to Stop Gun Violence, tvrdí, že „zákony povolující skryté nošení zbraní jsou spojeny s o 8,6 % vyšší mírou vražd střelnými zbraněmi a o 13-15 % vyšší mírou násilných trestných činů ve srovnání se státy s ‘May Issue.“ (Na základě správního uvážení, pozn. red.).

Biden: Už toho bylo dost

Prezident Joe Biden se začátkem měsíce setkal se starostou New Yorku Ericem Adamsem a představil plán na zastavení přílivu zbraní ve městě, posílení donucovacích orgánů a zvýšení finančních prostředků na policejní práci v komunitách. Součástí plánu bylo také to, že ministerstvo spravedlnosti vydalo směrnice všem státním zastupitelstvím po celé zemi, aby zvýšila zdroje věnované strategiím v oblasti násilné trestné činnosti v jednotlivých okresech.

„Každý den je v této zemi zastřeleno 316 lidí, 106 jich je zabito.  A jen v letošním roce se obětí násilí se zbraní stalo šest příslušníků newyorské policie. Totéž ve městě na sever ode mne, ve Filadelfii, a v mém mnohem menším městě Wilmingtonu ve státě Delaware a ve Washingtonu, D.C.,” řekl Biden 3. února v New Yorku.  „Je toho dost. Už toho bylo vážně dost,” dodal.

Kdo mlátí kladivem, všude vidí hřebíky

Podle Lotta však většina lidí při důrazu na zločiny spáchané se zbraní přehlíží, že více než 92 % násilných trestných činů nemá nic společného se zbraněmi: „Údaje ukazují, že ačkoli násilná trestná činnost nahlášená policii v letech 2019-2020 vzrostla o 5 %, nelze tento nárůst svádět na zbraně, protože trestné činy spáchané se zbraní ve skutečnosti poklesly o 27 %,” řekl.

„Pointa je v tom, že pokud chcete snížit kriminalitu páchanou střelnými zbraněmi, děláte totéž, co děláte pro snížení násilné kriminality obecně, a to znamená, že pro zločince se stane páchání trestné činnosti rizikovější.”

 

Zdroj: Fox News, iStock, překlad: Andrea Novotná