České firmy jsou ve světě žádané. Úspěch sklízejí i v Indopacifiku.

SecurityGuideAktuality, Ze světa

Indo Defence Security guide

Spokojenost indonéských ozbrojených sil s technologiemi a službami českého obranného a bezpečnostního průmyslu dokazuje dlouhotrvající a rozvinutá obranně-průmyslová spolupráce.

Dalším z dokladů této živé relace bylo zastoupení patnácti českých firem obranného a bezpečnostního průmyslu na veletrhu obranných technologií Indo Defence v indonéské Jakartě ve dnech 1. – 4. 11.

Pod vedením náměstka  české ministryně obrany, pana Daniela Blažkovce a v doprovodu velvyslance ČR J. E. Jaroslava Dolečka a vojenského přidělence brigádního generála Petra Tománka se česká delegace setkala s nejvyššími veliteli jednotlivých složek indonéských ozbrojených sil. Česká delegace navíc svojí přítomností zaštítila řadu podpisových ceremonií stvrzujících další obchodní spolupráci mezi českými a indonéskými subjekty.

Společná expozice ČR, která vznikla ve spolupráci CzechTrade, Ministerstvem obrany, Velvyslanectví ČR v Jakartě a Ministerstvem průmyslu a obchodu, patřila mezi největší letošní projekt Ministerstva obrany na podporu exportu českého obranného a bezpečnostního průmyslu v rámci nástroje na podporu ekonomické diplomacie (tzv. PROPED). Na českém národním stánku se vedle AOBP představilo 10 českých podniků – Aircraft Industries, Rubena, LANEX, LOM PRAHA TRADE, MESIT, Omnipol, ERA, EGO Zlín, AVEC CHEM a ORITEST. Skupina CSG pak na samostatném stánku prezentovala své produkty prostřednictvím pěti svých firem – Excalibur Army, Excalibur International, RETIA, ELDIS a MSM Group. Přítomnost České republiky nezůstala bez povšimnutí ani v konkurenci dalších národních pavilonů. V doprovodu náměstka Daniela Blažkovce se o kvalitách a unikátnosti českých produktů přišli osobně přesvědčit například velitelé pozemních i vzdušných sil Indonésie.

Vedle bilaterálních jednání byla česká delegace pod vedením náměstka Daniela Blažkovce přítomna několika podpisovým ceremoniím, které stvrdily další oborovou a obchodní spolupráci. Kristýna Helm, viceprezidentka AOBP, podepsala Memorandum o spolupráci mezi AOBP a svým indonéským protějškem – asociací Pinhantanas. Dalšími sjednanými smluvními dokumenty byla Memoranda o spolupráci mezi firmou Excalibur Army a jejím indonéským partnerem Republikorp o výrobní licenci na obrněná vozidla Patriot II v Indonésii, které se zúčastnil také náměstek ministra obrany Indonésie generálporučík Muhammad Herindra. Realizován byl také podpis obchodních dohod mezi firmou Aircraft Industries o dodávkách a servisu až 17 ks letounů L-410 NG s firmami PT Sulut Airways, Wisarada Sarana Aviasi (Wise Air) a Merpati Maintenance Facility.

České firmy prokazují konkurenceschopnost

České firmy v oblasti obranného průmyslu v Indonésii dlouhodobě ukazují a potvrzují svoji konkurenceschopnost i v porovnání s velkými zahraničními hráči. České podniky se snaží co nejvíce cílit a odpovídat svými nabídkami na modernizační požadavky indonéských ozbrojených sil, které akcentují transfer technologií a spolupráci s místními partnery. „Podpora českých firem obranného a bezpečnostního průmyslu je zásadní rolí rezortu obrany, jelikož jsou to právě české podniky, které svými vyspělými produkty, technologiemi a službami pomáhají budovat renomé ČR, posilovat českou ekonomiku a posouvat spolupráci a vztahy se zahraničními partnery na vysokou úroveň na základě důvěry a partnerství,“ uvedl směrem k aktivitám českých podniků náměstek Ministerstva obrany Daniel Blažkovec. Dlouhotrvající i aktuální poptávka a z toho vyplývající šance českého obranného průmyslu dále se prosazovat na indonéský trh jsou vysoké.

Veletrh Indo Defence ukázal, že nejživějšími oblastmi spolupráce s dalším potenciálem růstu jsou dodávky pro pozemní síly (např. obrněná vozidla a logistické zabezpečení), munice, letecká technika a související MRO, výcvik pilotů taktického letectva, pasivní sledovací a radarové systémy, detekce a ochrana proti CBRN a technické textily (např. lana).

Zdroj: Ministerstvo obrany, AN