Centrum LOCIKA připravilo materiály pro rozšíření důležitého gesta – Signálu pomoci

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost, Ze světa

Kovy gesto Signál pomoci

Signál pomoci je mezinárodní znamení, kterým můžete dát svému okolí najevo, že jste v nesnázích. Jeho použitím za sebou nezanecháte žádnou digitální stopu nebo důkazy, které by proti Vám mohl použít násilný člověk, jenž je pro Vás hrozbou. Na jeho důležitost nyní upozorňuje centrum LOCIKA (CL), které do kampaně zapojilo i známé osobnosti. Načasování kampaně souvisí s velkým množstvím dětí v karanténě, dlouhými prázdninami i možností eskalace násilí v období Vánoc.

Mezinárodním znamením, Signálem pomoci, můžete dát svému okolí velmi nenápadně najevo, že zažíváte násilí v rodině, někdo Vám ubližuje, něco není v pořádku nebo potřebujete pomoci. Toto gesto původně vytvořila kanadská nezisková organizace Canadian Women’s Foundation v dubnu 2021 pro oběti domácího násilí, kterých během pandemie koronaviru celosvětově přibylo velké množství. Tento signál ale lze použít i v jiných situacích, kdy se jedná např. o násilí na dětech. Informace o možnosti jeho využití se nyní již šíří naprosto samovolně veřejností.

Jednoduché gesto spočívá v tom, že natáhnete otevřenou dlaň směrem k pozorovateli, ohnete palec směrem do dlaně a následně sevřete v pěst.

Centrum LOCIKA nyní připravilo materiály pro rozšíření tohoto důležitého gesta. Pro svou kampaň vytvořilo např. video, kde gesto názorně předvádí zpěvák Pokáč, modelka Jitka Nováčková, zpěvák Radek Banga a další. Načasování kampaně souvisí s velkým množstvím dětí v karanténě, dlouhými prázdninami i možností eskalace násilí v období Vánoc.

Nenápadné gesto, které využijete prakticky kdekoliv

Gesto zobrazuje symbolické uvěznění palce v dlani. Je nenápadné, snadné a v tichosti ho lze provést prakticky kdekoliv – v obchodě, na ulici, v kontaktu s úřadem, v obchodě nebo u lékaře. Zároveň se neshoduje s žádným výrazem ze znakové řeči a mohou jej využívat i hluchoněmí lidé. Cílovou skupinou jsou nejen ženy a děti, ale i např. senioři, lidé s handicapem a muži.

Reakcí na zachycení tohoto signálu je informování PČR, která reaguje podle standardních postupů při zavolání na linku 158. Je potřeba okamžitá reakce, ale tak, abychom osobu v nouzi neohrozili.

Další informace naleznete zde.

O centru LOCIKA

LOCIKA chrání zájem dítěte a poskytuje mu i jeho rodičům odbornou pomoc. Cílem je minimalizovat dopady násilí v rodině na vývoj dítěte a nastavit jeho zdravé vztahy s oběma rodiči tak, aby mohlo vyrůstat v respektujícím rodinném prostředí. Veškeré služby poskytuje centrum rodinám z Prahy a Středočeského kraje bezplatně.

CL pomáhá dětem

  • Terapie traumatu a následků prožitého násilí (individuální i skupinová).
  • Komplexní psychodiagnostika.
  • Podpora při jednání s úřady (doprovody k výslechu na policii, k soudu apod.).

CL pomáhá rodičům

  • Terapie násilí (individuální i skupinová).
  • Podpora rodičovských kompetencí.
  • Podpora zdravých vztahů s dětmi.
  • Analýza potřeb dítěte a návazná doporučení.

Zdroj: centrumlocika, prodialogforum.cz, detstvibeznasili.cz; JM