ČBA a NÚKIB chtějí vzájemnou dohodou posílit vzdělávání občanů směrem k větší obezřetnosti při užívání přístupů do bank

SecurityGuideBezpečnost pro širokou veřejnost, Kyberbezpečnost

Bankéři a kybernetičtí odborníci se dohodli na dlouhodobé spolupráci a výměně informací. Za poslední dva roky totiž výrazně vzrostl počet hackerských útoků a dalších podvodů, jejichž cílem byli klienti bank. Naopak právě IT týmy z bank jsou často mezi prvními, kdo získá informace o nových formách útoku, nových zranitelnostech, a to i v systémech, které třeba přímo nesouvisí s obsluhou klientských účtů.

Česká bankovní asociace (ČBA) zastoupená výkonnou ředitelkou Monikou Zahálkovou a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) reprezentovaný ředitelem Karlem Řehkou stvrdili dlouhodobé partnerství podpisem memoranda o spolupráci.

ČBA a NÚKIB se tak dohodly na pravidelné spolupráci a výměně informací. Odborníci z kybernetického úřadu navíc poradí s některými plánovanými projekty.

Nejméně poslední dva roky výrazně roste počet hackerských útoků a dalších podvodů. Právě klienti bank a peníze na jejich účtech jsou jedním z nejčastějších cílů. Proto chceme společně s odborníky z NÚKIB posílit vzdělávání občanů směrem k větší obezřetnosti při nakládání s jejich přístupy do bank,” uvedla výkonná ředitelka ČBA Monika Zahálková.

Podle ní ale může být partnerství přínosné pro obě strany, protože právě IT týmy z bank jsou často mezi prvními, kdo získá informace o nových formách či vektorech útoku nebo například o nových zranitelnostech, a to i v systémech, které třeba přímo nesouvisí s obsluhou klientských účtů. A tyto informace jsou naopak užitečné pro NÚKIB.

Užší spolupráce se zaměří především na prevenci před kybernetickými hrozbami, na výměnu informací o zaznamenaných hrozbách i přímo o kybernetických útocích,“ dodává ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Do budoucna se rovněž počítá se vzájemnými konzultacemi i vzájemnou účastí na vzdělávacích aktivitách.

Zdroj: nukib.cz; JM