Boj proti totalitě velkých technologií: Jak na to

SecurityGuideAktuality, Bezpečnostní technologie

Boj proti totalitě velkých technologií: Jak na to

Svět se mění, a ne vždy k dobrému. Doba politické korektnosti a liberálních výstřelků přináší víc škody než užitku. Spojené státy americké už také dávno nejsou baštou svobody, ba právě naopak. SecurityGuide přináší analytický článek právě zprostředí USA, který skvěle shrnuje problematiku vztahů „liberalismu“ a technologií. Zde je první díl…

Poznámka redakce: Překlad je nutno v konkrétních bodech nutno chápat s ohledem na reálie U.S.A. Studii však považujeme za důležitou s ohledem na fenomény, které popisuje, tj. jak přistupují Big Tech firmy k své činnosti. Z důvodu délky je článek rozdělen na 2 části, kdy 2 část přineseme v brzké době.

Uplatňování a modernizace antimonopolního práva, kontrola reklamních technologických modelů velkých technologických společností, zavedení odpovědnosti výkonných pracovníků, trestání podvodů, porušování smluv a vytvoření soukromoprávních žalob na prosazování práv a ochrany spotřebitelů vyžaduje vícevrstevný přístup, který by měl vést k zajištění spravedlivých vztahů  a svobody projevu v digitálním světě. Proto jsou stejně důležité  i iniciativy mimo Kongres Spojených států a donucovací orgány (v našem prostedí spíše kontrolní a regulační orgány) …

Tento mnohovrstevnatý přístup by měl zahrnovat úsilí o prosazování zásad federalismu prostřednictvím legislativních opatření jednotlivých států, budování platforem, kde je chráněna svoboda projevu, a odhalování zneužívání velkých technologií v rámci občanské společnosti. Bez kampaní na všech těchto frontách bude Big Tech (tzv. Skupin avelkých technologických firem Google, Amazon, Apple, Meta a Microsoft)  ) i nadále narušovat osobní svobody, rozdělovat americké občany a brzdit rozkvět a samosprávu společnosti. A individuální svobody.

Příliš mnoho strážců informací pro americkou veřejnost – elitní média, akademická obec, vládní instituce a různé kulturní orgány – je v zajetí levicové ideologie. Jak ukázal uplynulý rok, velké technologické společnosti se nebojí využívat své moci v jejích službách.

Co jsou to vlastně ty „Big Tech?“

„Big Tech” lze popsat jako volný souhrn společností, který zahrnuje „velkou pětku” technologických společností – Alphabet (Google), Amazon, Apple, Meta (Facebook) a Microsoft – spolu s dalšími technologickými společnostmi, jako jsou Twitter, TikTok, Snap a Netflix, jejichž kulturní a politický vliv na veřejnou debatu je významný.

Vzhledem k jejich postavení globálních oligopolů činí schopnost velkých technologických společností manipulovat s tokem informací jejich činnost transformační. Každý Američan by měl být znepokojen ochotou společností Big Tech uzavřít přímý přístup k digitálním informacím, jejich prokázaným způsobem manipulace s informacemi a jejich dopadem na americkou kulturu svobody projevu.

Kromě toho rostoucí symbióza mezi Big Tech a vládou, zužování digitálního života, zhoubné cílení na další generace a jejich zneužívání a rozšiřování digitálního dohledu urychlí stratifikaci americké společnosti. Pokud nebudou současné vzorce narušeny, pocítí konzervativci hlavní dopad  tohoto klasifikačního systému založeného na technologiích a zaváděného v ruku v ruce s vládou.

Informační monopol velkých technologií

Hrstka velkých technologických korporací nyní manipuluje s tokem informací tak rozsáhlým způsobem, že zásadně mění veřejný diskurz. Uplynulý rok ukázal, že potlačování konzervativních názorů technologickými společnostmi může mít podstatný vliv na politické dění.

Například technologické korporace se aktivně vkládají mezi “uživatele a obsah” stále ideologičtějšími způsoby. Zde pár příkladů:

  • Průzkum výzkumné společnosti McLaughlin and Associates z října 2021 ukázal, že 52 procent Američanů se domnívá, že cenzura Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítí v souvislosti s článkem Huntera Bidena v deníku New York Post představuje vměšování do voleb.
  • Studie Media Research Center (MRC) z listopadu 2020 zjistila, že jeden ze šesti Bidenových voličů prohlásil, že by změnil svůj hlas, kdyby věděl o informacích, jako byl příběh o notebooku Huntera Bidena, který byl aktivně potlačován technologickými společnostmi.
  • Více než 17 platforem nasadilo v lednu 2021 během dvou týdnů náhubek tehdy úřadujícímu prezidentovi Spojených států. Ve stejné době jednaly tři technologické společnosti ve vzájemné shodě (v rozmezí přibližně 48 hodin), aby zlikvidovaly konzervativně orientovaného konkurenta, který seděl na špici obchodu Apple.
  • V červenci 2021 konsorcium společností a organizací odhalilo plány na rozšíření celoprůmyslové databáze terorismu o „pravicový” obsah.

Kvantifikace názorové diskriminace ze strany velkých technologií je stále snazší. Konzervativci dříve jen těžko shromažďovali údaje, které by ověřily neoficiální potlačování, s nímž se setkali ze strany těchto společností. Teď máme jasnější obrázek:

  • Výzkumník z Kolumbijské univerzity v roce 2019 na základě souboru dat o prominentních politicky aktivních uživatelích, kteří byli z Twitteru suspendováni od jeho založení, zjistil, že Twitter suspendoval uživatele z kategorie “konzervativců” v poměru 21:1 ve srovnání s “liberály.“
  • V roce 2020 si nezávislá mediální společnost všimla, že Google během volebního období 2020 pravděpodobně potlačil konzervativně orientované weby, jako jsou Daily Keller, Breitbart a The Federalist. Z analýzy nezpracovaných dat třetích stran, kterou společnost provedla, například vyplynulo, že viditelnost Breitbartu ve vyhledávači Google se během prezidentského volebního cyklu v roce 2020 snížila o 99 procent ve srovnání se stejným obdobím v roce 2016.
  • V říjnu 2021 MRC zjistila, že Twitter a Facebook cenzurují republikánské členy Kongresu v poměru 53:1 ve srovnání s demokraty v Kongresu.
  • V říjnu 2021 také unikly dokumenty, které získal deník The Wall Street Journal, a které odhalily, že Facebook po volebním vítězství Donalda Trumpa v roce 2016 vytvořil a používal dva interní nástroje, které potlačovaly pravicový obsah, návštěvnost médií a dosah na webu. Vlastní interní výzkum Facebooku dospěl k závěru, že pokud by byly tyto nástroje odstraněny, Breitbart by zaznamenal o 20 % vyšší návštěvnost, The Washington Times o 18 %, Western Journal o 16 % a Epoch Times o 11 %. Jeden z těchto nástrojů Facebook používal i v říjnu 2021.

A přibývají další důkazy: YouTube cenzuruje obsah, který je v rozporu s levicovou ortodoxií.

Facebook potlačuje přístup k informacím kritickým vůči demokratickým politikům. Republikánští členové Kongresu jsou pravidelně sankcionováni více platformami. Křesťanští komentátoři, kazatelé, a dokonce i matky jsou trestáni za zveřejňování „dezinformací.“

Díla autorů a filmařů jsou potlačována nebo zcela odstraňována kvůli kritickým postojům k organizaci Black Lives Matter nebo biologickým názorům na rozdíly mezi pohlavími mužů a žen. A běžná média vyjadřující pravicový postoj, včetně Sky News a New York Post, nejstaršího amerického deníku, jsou omezována kvůli porušování neustále se měnících zásad Big Tech.

Pro dokreslení slouží několik příkladů z poslední doby:

YouTube

  • V lednu 2022 YouTube odstranil rozhovor mezi podcasterem Joem Roganem a vědcem zabývajícím se vakcinologií Dr. Robertem Malonem za to, že přirovnal současnou situaci v oblasti veřejného zdraví v Americe k Německu ve 20. a 30. letech 20. století.
  • V listopadu 2021 YouTube pozastavil kanál amerického senátora Rona Johnsona za diskusi o poškození vakcínami.
  • V srpnu 2021, YouTube pozastavil amerického senátora Randa Paula poté, co odkazoval na studie, které zpochybňují účinnost látkových masek.
  • V srpnu 2021 byl kvůli „porušení obsahu” zrušen živý přenos presbyteriánského duchovního Carla Truemana na YouTube, který pro baptistickou církev Immanuel přednášel o klasických křesťanských mravech.
  • V dubnu 2021 společnost YouTube odstranila záznam kulatého stolu, který vedl guvernér Ron DeSantis, protože byl v rozporu s „konsensem místních a světových zdravotnických autorit ohledně účinnosti masek.“
  • V březnu 2021 YouTube pozastavil činnost komentátorovi Stevenu Crowderovi poté, co zpochybnil legitimitu prezidentských voleb v Nevadě v roce 2020.

Facebook

  • V lednu 2022 Facebook zablokoval reklamní účet konzervativního vydavatele, který prodává dětské knihy s bývalým prezidentem Ronaldem Reaganem, ekonomem Thomasem Sowellem a soudkyní Nejvyššího soudu Amy Coney Barrett, protože porušil pravidla proti „nízké kvalitě nebo rušivému obsahu.“
  • V srpnu 2021 Facebook odstranil účet na Instagramu matky se zlatou hvězdou, která kritizovala Joea Bidena po smrti svého syna, příslušníka americké námořní pěchoty, během stahování z Afghánistánu. Její profil na Facebooku byl „nesprávně odstraněn” i z hlavní platformy.
  • V říjnu 2020 Facebook potlačil podrobnosti, o nichž informoval deník New York Post, týkající se možného vztahu mezi Joem Bidenem a ukrajinskou energetickou společností, která zaměstnávala jeho syna jako člena představenstva.

Twitter

  • V lednu 2022 Twitter trvale pozastavil účet americké zástupkyně Marjorie Taylorové Greeneové za opakovaná „porušení”, která zahrnovala citování údajů ze systému hlášení nežádoucích účinků vakcín, diskusi o rizicích maskování dětí a upozorňování na studie o alternativní léčbě COVID, jako je ivermektin.
  • V prosinci 2021 pozastavil Twitter činnost politickému řediteli prorodinného think tanku za podporu zákazu chemické kastrace a chirurgického mrzačení nezletilých trpících genderovou dysforií.
  • V říjnu 2021 byl americký zástupce Jim Banks suspendován z Twitteru poté, co označil transgenderovou osobu, která se narodila jako muž, za muže.
  • V srpnu 2021 byla suspendována bývalá právnička prezidenta Trumpa Jenna Ellisová poté, co kritizovala Bidenovo stažení z Afghánistánu a jeho plán na přesídlení uprchlíků do Spojených států s omezeným nebo žádným prověřováním.
  • V srpnu 2021 byla suspendována křesťanská komentátorka Allie Beth Stuckeyová poté, co na Twitteru napsala, že transgenderová olympijská vzpěračka Laura Hubbardová je „muž” a že muži „by neměli soutěžit proti ženám ve vzpírání”.

Amazon

  • V září 2021 Amazon zakázal reklamy propagující knihu vědce z Heritage Mikea Gonzaleze, který kritizoval organizaci Black Lives Matter a její vztah k marxismu.
  • V březnu 2021 Amazon odhalil, že tři roky po vydání odstranil ze své platformy knihu vědce Ryana T. Andersona o genderové dysforii, která byla napsána z konzervativního hlediska.
  • V únoru 2021 společnost Amazon bez vysvětlení smazala dokument o soudci Nejvyššího soudu Clarenci Thomasovi.

Seznam by mohl pokračovat. To vše se děje, zatímco liberálové šíří vlastní dezinformace a Tálibán, íránský nejvyšší vůdce a mluvčí Čínské komunistické strany na platformách vlastněných Američany bez následků hlásají antisemitskou a genocidní rétoriku.

Zdroj: www.heritage.org/technology/report/combating-big-techs-totalitarianism-road-map zpracovala Andrea Novotná