Bezpečnostní portál pro městské a státní policie připojí ke standardnímu telefonickému hovoru video, chat a lokalizaci volajícího

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost

Tísňové linky obecní a státní policie jsou obecně známým tísňovým číslem, na kterém mohou občané kontaktovat bezpečnostní složky. Nově mají policisté a strážníci ve vybraných krajích v případě potřeby možnost připojit ke standardnímu telefonickému hovoru video, chat a lokalizaci volajícího. To vše díky portálu „Bezpečí“, za kterým stojí tým aplikace Záchranka.

Portál byl původně vytvořen pro Zdravotnické záchranné služby. Dnes je fungující nebo napojován v ČR v Rakousku a v Maďarsku. Využívají ho také horské služby v ČR a na Slovensku. Portál „Bezpečí“ umožňuje ke standardnímu tísňovému hovoru doplnit multimediální komunikaci. Volající dostane od dispečinku tísňové linky SMS zprávu se speciálním odkazem, který volajícího po otevření lokalizuje a po povolení přístupu ke kameře spustí videohovor.

Součástí je také chat s automatickým překladem pro zahraniční volající a možnost zaslat fotografie přímo na dispečink. Stejně jako na záchranné službě o využití této technologie rozhoduje vždy operátor na základě předchozí telefonické komunikace. Není třeba si do telefonu instalovat žádnou mobilní aplikaci, vše funguje pouze na potvrzení odkazu z SMS. Volajícímu tak stačí chytrý mobilní telefon s připojením k internetu. Portál je určen jak pro velká, tak i pro menší města. Z technického hlediska jsou požadavky na zavedení minimální a portál je možné spustit v řádech několika týdnů.

V České republice využívají Portál Bezpečí tyto městské policie: Brno, Plzeň, Karlovy Vary a Zlín.

Více informací najdete zde.

Zdroj: bezpeci.app; JM