AVAST odborníci udávají bezpečnostní predikce pro rok 2023. Upozorňují na zvýšenou činnost ransomwarových gangů.

SecurityGuideAktuality, Kyberbezpečnost

Odborníci ze společnosti Avast Threat Labs očekávají v roce 2023 zvýšené riziko vyděračských ransomwarových útoků.

V ohrožení budou zejména firmy, ale i jednotlivci a jejich cenná data, která budou chtít zločinci zveřejnit, pokud nedostanou výkupné. Výzkumníci navíc očekávají, že útočníci zlepší své metody sociálního inženýrství a pro své podvody zneužijí ekonomických potíží a obav z energetické krize. Rovněž předpovídají vyšší aktivitu obecně škodlivého softwaru, protože malware s otevřeným zdrojovým kódem bude dostupnější a kybergangsteři budou verbovat tzv. hacktivisty, aby se k nim přidali.

Ještě vyšší hrozba ransomwaru a časté úniky dat

Samotné útoky ransomwarem jsou již nyní noční můrou jednotlivců i firem. Letos jsme viděli kyberútočníky vyhrožovat, že v případě nezaplacení výkupného zveřejní data svých obětí, a očekáváme, že tento trend v roce 2023 jen poroste,“ říká ředitel výzkumu bezpečnostních hrozeb ve společnosti Gen Michal Salát. „To představuje riziko nejen pro osobní vzpomínky uživatelů, ale také pro firmy. Jak ztráta citlivých souborů, tak únik dat mohou mít vážné důsledky pro jejich podnikání i pověst.

Úspěšné ransomwarové útoky mohou pro firmy rychle vyústit v milionové náklady na obnovu zařízení, nákup programů pro reakci na incidenty a také v provozní náklady, protože například nemocnice nemohou provádět operace a továrny zastaví výrobu. Nové globální sankce zavedené v letošním roce by navíc mohly podniky postižené ransomwarem dostat do svízelné situace. Pokud firmy zaplatí výkupné skupinám uvedeným na sankčních seznamech, jako jsou například ransomwarové skupiny sídlící v Rusku, může jim hrozit trestní stíhání.

„Pandemie podvodů“ bude pokračovat i v roce 2023

Již nějakou dobu čelíme doslova pandemii podvodů a nic nenasvědčuje tomu, že by tento trend zpomaloval,“ pokračuje Salát. „Kyberzločinecké skupiny se snaží využít nejhorších obav lidí, aby je přiměly poslat peníze nebo poskytnout své osobní údaje, protože je snazší najít zranitelnost v lidech než v jejich zařízeních. V příštím roce očekáváme útoky, které budou zneužívat obav z ekonomické a ekologické situace. Podvody nám nezaplavují jen e-mailové schránky v podobě phishingových e-mailů, ale bombardují i nás i přes chatovací aplikace a telefonní hovory.“

S neustále se zdokonalujícími technikami se stává tím nejslabším článkem člověk. Jedním z trendů očekávaných pro rok 2023 jsou krádeže účtů na sociálních sítích, které kyberzločinci zneužívají k útokům na online přátele oběti.

Podnikání v oblasti kyberkriminality bude ještě sofistikovanější

Výzkumníci z Avast Threat Labs dále očekávají, že již tak profesionalizovaný kyberkriminální byznys bude ještě sofistikovanější. Kyberzločinecké skupiny Zloader, Racoon Stealer a Ursnif se letos spojily, aby využily specializace a zaměření jednotlivých skupin ke vzájemné podpoře a maximalizaci zisků. Výzkumníci předpokládají, že tento druh spolupráce mezi skupinami bude pokračovat. V létě navíc ransomwarová skupina Lockbit 3.0 jako první svého druhu nabídla program odměn za nalezení chyb a ostatní ji v tom budou pravděpodobně následovat. Programy odměn za nalezení chyb umožňují třetím stranám za odměnu nahlásit softwarovým společnostem nové zranitelnosti produktů. Typicky to firmám pomáhá zabezpečit jejich software, čímž chrání sebe i své zákazníky před kyberzločinci zneužívajícími zranitelností. V tomto případě se však lidé nechávají zlákat zločineckou skupinou a pomáhají jí zvyšovat odolnost ransomwaru.

Kyberkriminalita je již několik let rostoucím byznysem, ale v poslední době pozorujeme, že je malware s otevřeným zdrojovým kódem snáze dostupný a šíří se na platformách, jako je Discord. K malwaru se tak nyní může dostat kdokoli, včetně mladých lidí s menšími technickými znalostmi. Vzhledem k současným ekonomickým potížím mohou mít lidé větší sklon přidat se na temnou stranu,“ doplňuje Michal Salát. „Zaznamenali jsme také, že zločinecké skupiny verbují lidi a platí jim, aby prováděli zahlcovací útoky DDoS nebo například instalovali ransomware do zařízení svých zaměstnavatelů. Kvůli softwaru nabízenému jako služba, distribuci softwaru k provádění DDoS útoků a snadno dostupnému otevřenému malwaru budeme svědky nejen dalších škodlivých aktivit, ale může to být také odrazovým můstkem ke kariéře kyberzločince.“

Jak se lidé mohou chránit před podvody i útoky ransomwarem

Buďte obezřetní. Dávejte si pozor na odkazy a přílohy v e-mailech nebo dalších komunikačních platformách, které mohou podvodníci využít k infikování vašeho počítače. A to i v případě, že odkaz pochází od někoho, koho znáte. Dotyčnému totiž mohl někdo napadnout účet.

Nakupujte bezpečně. Než něco na internetu koupíte, prověřte si prodejce, podívejte se na recenze ostatních zákazníků a zkontrolujte, zda má prodejce v pořádku podmínky poskytování služeb a zásady ochrany osobních údajů. Pokud můžete, plaťte kreditní kartou, která je proti debetní kartě či bankovnímu převodu mnohem bezpečnější.

Své osobní údaje si nechte pro sebe. Mnoho webových stránek po vás chce zodpovědět sérii bezpečnostních otázek pro případ, že budete potřebovat obnovit heslo. Zapamatujte si, jaké informace jste v odpovědích uvedli a s nikým je nesdílejte. Jinak by na tyto otázky dokázali snadno odpovědět i podvodníci. To samé platí samozřejmě i pro další citlivé informace, jako jsou přihlašovací údaje a čísla účtů.

Pravidelně svůj systém zálohujte. Síla ransomwaru spočívá v tom, že vám zablokuje přístup k důležitým souborům. Pokud je budete mít zálohované na bezpečném místě, bude šance, že o ně přijdete, menší. Zálohy systému a souborů provádějte pravidelně – využít můžete cloudové služby i fyzická úložiště, nejlépe kombinaci obojího. Pokud lze na vašem zařízení nastavit automatické zálohování, udělejte to.

Myslete na bezpečnost. Pokud webová stránka nabízí dvoufázové ověření, použijte ho. Na stránkách, které navštěvujete často, používejte silná, unikátní hesla a uložte si je ve spolehlivém správci hesel. Udržujte veškerý svůj software neustále aktuální. Tím odstraníte případné zranitelnosti a zabráníte hackerům, aby do vašeho zařízení dostali ransomware a další škodlivý software. V neposlední řadě používejte antivirus, jako např. bezplatný Avast Free Antivirus, který dokáže zablokovat malware a viry ještě dřív, než se k vám dostanou.

Zdroj: TZ; JM