Asociace provozovatelů mobilních sítí upozorňuje na malware Flubot, který se rychle šíří mezi českými telefony

SecurityGuideAktuality, Bezpečnost pro širokou veřejnost, Kyberbezpečnost

Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) varuje uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android před nebezpečným malwarem Flubot, který se sítěmi českých mobilních operátorů šíří prostřednictvím MMS a SMS.

Zpráva, kterou zákazník obdrží, vzbuzuje dojem, že na majitele telefonu čeká hlasový vzkaz ve schránce a pro jeho poslechnutí musí otevřít přiložený odkaz. Tento odkaz pak nabídne instalaci podvodné aplikace. Když si ji zákazník nainstaluje, rozešle z jeho telefonu velké množství MMS nebo SMS zpráv. Jen za jeden den (11. května) zaznamenali operátoři už statisíce takový zpráv.

APMS doporučuje na podobné zprávy neklikat a zprávy okamžitě smazat.

Uživatelům doporučujeme instalovat na telefon aplikace výhradně z oficiálních obchodů App Store a Google Play. Nikdy ne z neznámých zdrojů. Velmi často jde o podobně zhoubné programy,“ říká Jiří Grund, prezident APMS.

Část škodlivého provozu operátoři dokážou blokovat. Pokud ovšem nebezpečné SMS a MMS zprávy posílají samotné napadené telefony, operátoři do takové komunikace nemohou zasahovat.

Před virem Flubot APMS varovala už v minulosti, tehdy se virus šířil Evropou a předstíral, že jde o zprávu přepravní služby.

Zdroj: apms.cz; JM