Apple AirTags: Američané jsou v pohotovosti, protože technicky zdatní zločinci používají sledovací zařízení k pronásledování a krádežím.

SecurityGuideAktuality, Ze světa

V zahraničních zdrojích jsme nalezli zajímavý text, který poukazuje na nebezpečí moderních technologií. Jde o Air Tags, produkt Applu, který má lidem usnadňovat život. Jak to už ale u technologií bývá, může se z toho v rukou zločince stát noční můra…

Nedávná žaloba na společnost Apple totiž tvrdí, že se technologie AirTags „stala oblíbenou zbraní pronásledovatelů a násilníků.“

Někteří Američané byli v posledním roce a půl v pohotovosti kvůli podivným zvukům a upozorněním na iPhonu, protože se snažili zjistit, proč neznámé zařízení sleduje každý jejich krok. Jde o jeden z nejnovějších trendů v oblasti kriminality, který technicky zdatní zločinci využívají ke krádežím aut a pronásledování, což přimělo policejní oddělení po celé zemi, aby varovala obyvatele, aby si na tuto novou taktiku dávali pozor.

„V případě tradičního stalkingu se obvykle jedná o lidi, kteří opakovaně navazují kontakt nebo nechtěný kontakt s obětí,” uvedl na začátku tohoto roku seržant James Isaacs z michiganské policie ve městě Dearborn pro televizi Fox 2. „Sledují je tam, kde pracují, kam chodí do školy, kam se chystají na jídlo. Používání zařízení AirTags je pro ně jen další způsob, jak to dělat skrytějším způsobem.”

Dearborn patří k řadě policejních oddělení, která od loňského roku varují veřejnost, aby se měla na pozoru před zločinci, kteří používají Apple AirTags ke krádežím nebo nelegálnímu sledování lidí.

Dobrý sluha, zlý pán

Apple uvedl AirTags na trh v dubnu 2021 jako nejnovější způsob vyhledávání ztracených osobních věcí, jako jsou klíče nebo kabelky. Majitelé AirTagsů mohou malé zařízení ve tvaru disku připnout k něčemu, co často ztrácejí, a jednoduše požádat Siri o sledování AirTagsu, který má zabudovaný reproduktor, jenž při zapnutí cvrliká, nebo použít iPhone ke sledování jeho přesné polohy.

Zločinci však toto zařízení využívají k realizaci plánů na pronásledování svých bývalých partnerů nebo dokonce ke krádežím aut.

V prosinci loňského roku několik žen z Nashvillu spustilo poplach, že je sledují podezřelí zločinci na základě neznámých zařízení umístěných v autech.

„Pomáhala jsem kamarádce stěhovat se z bytu a kufr auta byl otevřený, odemčený a já jsem tam vjížděla a vyjížděla s krabicemi a spoustou jejích věcí,” řekla loni Ellie Tindallová televizi News 2. Tehdy podle ní podezřelí pachatelé umístili do jejího auta zařízení AirTags. Na problém byla upozorněna poté, co se vrátila domů z pomoci při stěhování své kamarádky a na svém telefonu uviděla upozornění na to, že ji „sleduje neznámé příslušenství”.

„Šla jsem to ven zkontrolovat, protože jsem na TikToku viděla, že to dělají zločinci kvůli loupežím nebo obchodování se sexem. Když jsem vyšla ven, abych se šla podívat po značce, u mého auta stáli dva muži v mikinách s kapucí a čekali, a jakmile mě uviděli, jak otevírám dveře se třemi muži, otočili se a sprintovali ulicí,” uvedla Tindallová.

Jiný muž v Nashvillu uvedl, že v únoru neustále slyšel cvrlikání vycházející z vnitřku jeho auta. Jeho BMW bylo poté ukradeno, uvedla tehdy televize WSMV. Mužovo auto bylo nakonec nalezeno a jeho majitel Eric Johnson se rozhodl zjistit, zda se v autě nenacházel čip AirTags, který by mohl stát za tím, proč bylo vozidlo ukradeno. Johnson udělal riskantní krok a při hledání malého zařízení rozebral dveře auta, pak ho našel uvnitř dveří na malé římse.

„Byl to docela dobrý pocit, když jsem ho našel a dostal z auta ven,” řekl tehdy Johnson.

Není jasné, zda byl AirTags použit ke krádeži auta, ale podobné příběhy se odehrály i v jiných oblastech země, a dokonce i v zahraničí.

Jeden muž v Michiganu si loni v prosinci právě koupil silný vůz Dodge, když si s ním vyjel na projížďku, aby si vyřídil pochůzky v nákupním centru a poflakoval se u kamaráda.

„Když jsem vystoupil, objevilo se mi na telefonu oznámení, že jsem sledován neznámým zařízením AirTag,” řekl loni John Nelson televizi Fox 2.

Nelson uvedl, že se mu podařilo propojit svůj telefon se zařízením AirTags a nechat ho vydávat zvuk. Tehdy zjistil, že někdo odšrouboval víčko odtoku vody pod kufrem jeho vozu 392 Scat Pack 2018 Charger a umístil tam značku AirTags.

„Když to budou chtít dostatečně moc, tak si to vezmou,” řekl Nelson.

Tento trend zločinu se rozšířil dokonce i do Kanady, kde úřady v Torontu začátkem letošního roku varovaly obyvatele před tímto trendem: „Tyto malé věci se používají k označení vozidla. Zloději to dělají tak, že chodí, ‘nakupují’ venku na parkovištích, a když najdou auto, které se jim líbí, nalepí je na něj nebo je nějakým způsobem umístí na auto,” řekl letos v létě torontský konstábl Marco Ricciardi pro City News.

Ženy v ohrožení 

Pro ostatní, zejména ženy, bylo používání AirTagsů zločinci děsivé.

Jeden policista ze Cincinnati byl letos na podzim odsouzen k podmíněnému trestu poté, co se přiznal ke stalkingu jedné ženy. V soudních dokumentech se uvádí, že Darryl Tyus umístil na ženino auto značku AirTags a mohl ji sledovat několik týdnů bez jejího vědomí.

Právě minulý týden byl zatčen a obviněn muž z Iowy, který údajně umístil na auto ženy zařízení AirTags a sledoval ji. Oběť v tomto případě byla údajně na AirTags upozorněna oznámením v telefonu a zařízení našla v rezervní pneumatice. Podle WHO Des Moines pak oběť odvezla zařízení na policejní stanici v Západním Des Moines.

Podezřelý, 63letý Carl Steven Shawver, pak zařízení vystopoval na stanici a policistům řekl, že zařízení umístil na auto ženy, o které tvrdil, že je jeho manželka, protože se domníval, že má milenku. Na osobních věcech oběti byly nalezeny nejméně tři zařízení AirTags.

V soudních dokumentech se uvádí, že Shawver a oběť nikdy neměli vztah a oběť zablokovala Shawverovi kontakt s ní, uvedl místní zpravodajský server.

Plavková modelka Brooks Naderová na začátku tohoto roku uvedla, že ji sledoval cizí muž, který jí v New Yorku do bundy strčil visačku AirTags.

A jiná žena z oblasti Filadelfie uvedla, že výlet do kina se změnil v děsivý, když se vrátila domů a byla telefonicky upozorněna, že se s vámi “chvíli pohybuje neznámý doplněk”, uvedl v lednu Philly Voice.

„Stalking a stalkerware existovaly i před AirTags, ale díky Applu mohli násilníci a útočníci sledovat své cíle levněji a snadněji než kdykoli předtím,” uvedl začátkem roku pro Motherboard Albert Fox Cahn, výkonný ředitel organizace Surveillance Technology Oversight Project. „Globální síť zařízení Apple dává AirTags jedinečnou moc sledovat po celém světě. A masivní marketingová kampaň společnosti Apple pomohla na tento typ technologie upozornit stalkery a násilníky, kteří by se o ní jinak nikdy nedozvěděli.”

Apple spolupracuje

Společnost Apple odkázala Fox News Digital na únorovou aktualizaci příspěvku na svých webových stránkách o dalších bezpečnostních opatřeních, která společnost přijala s ohledem na „zprávy o špatných aktérech, kteří se pokoušejí zneužít AirTags ke škodlivým nebo kriminálním účelům”, a uvědomila si, „že jednotlivci mohou dostávat nechtěná upozornění na sledování z neškodných důvodů”.

Kromě spolupráce s „různými bezpečnostními skupinami” spolupracuje společnost Apple také s orgány činnými v trestním řízení na otázkách kriminality v souvislosti s těmito zařízeními.  „Každý AirTags má jedinečné sériové číslo a spárované AirTagsy jsou spojeny s Apple ID. Společnost Apple může poskytnout údaje o spárovaném účtu v reakci na soudní obsílku nebo platnou žádost orgánů činných v trestním řízení. Úspěšně jsme s nimi spolupracovali na případech, kdy byly námi poskytnuté informace použity k vystopování AirTagsu až k pachateli, který byl následně zadržen a obviněn,” uvádí Apple na svých webových stránkách.

Dvě ženy začátkem tohoto měsíce podaly hromadnou žalobu na společnost Apple a tvrdí, že jim AirTagsy usnadnily pronásledování a obtěžování.

„AirTags se od konkurenčních produktů liší svou bezkonkurenční přesností, snadným používáním (bez problémů zapadá do stávající sady produktů Apple) a cenovou dostupností,” uvádí se v žalobě. „S cenou pouhých 29 dolarů se stal oblíbenou zbraní stalkerů a násilníků.” Jedna ze žalobkyň v případu uvedla, že objevila AirTags na osobních věcech několik měsíců po rozvodu s manželem. Druhá žalobkyně, identifikovaná jako Lauren Hughesová, uvedla, že po rozchodu s mužem ji začal pronásledovat. Poté, co ho zablokovala a bydlela v hotelu, aby zůstala v bezpečí a anonymitě, byla upozorněna, že se v její blízkosti nachází zařízení AirTags. „Navíc existuje hrubá nerovnováha mezi ochranou, kterou mají k dispozici uživatelé systémů iOS/Apple, a ochranou, kterou mají k dispozici osoby se zařízeními se systémem Android. Uživatelé systému Android jsou tak vůči sledování/stalkingu pomocí zařízení AirTags téměř bezbranní,” uvádí se v žalobě.

Společnost Apple na dotaz ohledně žaloby sdělila společnosti Fox News Digital, že probíhající soudní spory nekomentuje.

Zdroj: Foxnews.com, AN