Americký kongresman předkládá návrh zákona, který má zablokovat zavedení digitálních peněz centrálních bank

SecurityGuideAktuality, Ze světa

Kongresman Spojených států Tom Emmer představil nový návrh zákona, jehož cílem je zablokovat Federální rezervní systém (Fed) při vydávání digitální měny centrální banky (CBDC).

„Návrh zákona nazvaný „CBDC Anti-Surveillance State Act” má za cíl chránit finanční soukromí občanů USA,” uvedl Emmer na Twitteru 22. února.

„Jakákoli digitální verze dolaru musí zachovávat naše americké hodnoty soukromí, osobní suverenity a konkurenceschopnosti na volném trhu. Cokoli jiného otevírá dveře k vývoji nebezpečného nástroje dohledu,” řekl Emmer.

Návrh zákona se snaží zakázat Fedu vydávat digitální dolar komukoli, spolu s používáním CBDC k provádění měnové politiky a kontrole ekonomiky.

Kromě toho, pokud bude návrh zákona přijat jako zákon, sněmovní většinový bič poznamenal, že Fed by měl být v průběhu svého projektu CBDC vůči Kongresu transparentní. Pokud jde o pilotní projekty, návrh zákona požaduje, aby Federální rezervní systém informoval Kongres čtvrtletně.

Kongresman poznamenal, že návrh zákona je součástí udržení vedoucího postavení Ameriky v oblasti technologií: „Koneckonců, Amerika zůstává technologickým lídrem ne proto, že nutíme inovace přijmout naše hodnoty pod regulačním nátlakem, ale proto, že umožňujeme rozkvět technologií, které tyto hodnoty vyznávají,” dodal.

Pokud bude návrh zákona úspěšný, skutečně oslabí naděje Spojených států na zavedení CBDC, které dominovaly debatě o regulaci kryptoměn. Pozoruhodné je, že Fed se ohledně odhalení CBDC nevyjádřil jasně, ale hráči v technologickém i bankovním sektoru to považují za ideální krok proti růstu kryptoměn, jako je Bitcoin (BTC)a Ethereum (ETH).

Předseda Fedu Jerome Powell zároveň prohlásil, že CBDC navázaný na americký dolar by výrazně udržel globální dominanci dolaru. Celkově lze říci, že stále více globálních jurisdikcí zkoumá CBDC.

To vše přichází v době, kdy Federální rezervní banka v San Francisku vypsala výběrové řízení na pozici softwarových vývojářů, kteří by pomohli s výzkumem a návrhem CBDC.

Zdroj: U.S. Congressman introduces bill to block CDBC roll out (finbold.com) ; AN