Americké tajné služby řeší víkendový kybernetický útok na Stovky společností, hackeři požadují vysoké výkupné

SecurityGuideKyberbezpečnost

Ve Spojených státech amerických a desítkách dalších zemí o víkendu napadli hackeři stovky veřejných organizací a firem. Cílem kybernetického útoku bylo výkupné, které dosahuje hodnoty sedmdesát milionů dolarů, uvedla agentura Reuters.

Hackeři uskutečnili útok v pátek prostřednictvím nástroje VSA softwarové společnosti Kaseya, která poskytuje řešení pro správu technologií společnostem po celém světě. VSA je využíván např. ke správě serverů, tiskáren či aktualizací zabezpečení.

Kromě veřejných institucí, organizací zabývajících se cestovním ruchem či účetních, pocítil problémy kvůli kybernetickému útoku např. švédský řetězec Coop, který v sobotu musel zavřít stovky obchodů. Jejich pokladny byly v důsledku útoku vyřazeny z provozu.

Výzva k uhrazení výkupného byla zveřejněna na blogu, který typicky využívá gang kybernetické kriminality REvil – skupina podle expertů napojená na Rusko, která již v minulosti proslula pravidelnými hackerskými útoky a zároveň žádostmi o vysoké výkupné. Ta však prozatím nereagovala na pokusy agentury Reuters o vyjádření.

Joe Biden, americký prezident, v reakci na události oznámil, že vyšetřováním pověřil americké tajné služby.

Zdroj: reuters.com